Shawano, Pulaski track and field sectional qualifiers
The Shawano and Pulaski track and field teams each competed at the Division 1 Green Bay Preble Regional at Green Bay East High School on May 23.
To advance to sectionals, individuals or relay teams had to place in the top four.
Here is a list of individuals and relay teams that qualified for sectionals, events they advanced in, places they took and the times or distances/heights they achieved:
Shawano
Isabel Roloff: first in 100 (12.71 seconds) and pole vault (10 feet, 6 inches).
Grace Chelberg: second in 800 (2:25.58).
Lily Guenther: first in 3,200 (12:13.45).
Elliott Lowney: first in 100 (11.26) and 200 (22.58).
Will Chelberg: third in 1,600 (4:37.57) and fourth in 3,200 (10:36.11).
Ethan Onesti: fourth in 1,600 (4:44.69).
Brandon Reed: fourth in 300 hurdles (44.0).
Riley Siegfried: fourth in pole vault (11-9).
Girls 4x200 relay team — Makenna Bubolz, Adalyn Barkley, Piper Novitski, Onna Hermann: second place (1:49.58).
Girls 4x800 relay team — Grace Beyer, Adalyn Barkley, Lily Guenther, Grace Chelberg: first place (10:10.34).
Boys 4x800 relay team — Andon Chelberg, Jaymin Boivin, Alec White, Sam Edwards: second place (8:46.92).
Pulaski
Rachael Allen: fourth in 200 (28.4).
Olivia Stedl: second in 1,600 (5:46.57).
Trennedy Roffers: fourth in 1,600 (5:58.64).
Angela Opolka: second in 3,200 (12:18.66).
Lindsey Jossie: third in 100 hurdles (17.37).
Emily Bruss: first in long jump (16-8¾) and second in triple jump (34-6¼).
T.J. Shaw: second in 3,200 (10:16.88).
Madden Skenadore: fourth in 110 hurdles (16.9).
Jack Marsh: second in discus (141-5).
Girls 4x100 relay team — Anna Friedman, Jada Fischer, Ella Hasser, Hallie Morz: second place (52.36).
Girls 4x200 relay team — Rachael Allen, Hallie Morz, Anna Friedman, Grace Goodness: third place (1:52.06).
Girls 4x400 relay team — Emily Bruss, Ella Hasser, Lily Urben, Jada Fischer: fourth place (4:17.0).
Boys 4x100 relay team — Eian Ziemer, Charlie Schuster, Rylan Rodal, Brock Steinbrecher: third place (44.75).
Boys 4x200 relay team — Eian Ziemer, Charlie Schuster, Rylan Rodal, Brock Steinbrecher: third place (1:32.71).
Full results from the regional can be found at https://www.wiaawi.org/Sports/Spring/Boys-Track-Field/Tournament#5106127....